CE İşareti

Ürünlerin teknik pasaportu olarak da ifade edebileceğimiz CE işareti AB standartlarında yapılan ticaretlerde malların piyasalarda serbest dolaşımını sağlayan bir belgedir. CE işareti almak için üretici ve satıcı firmaların yasalara uygun hizmet vermesi şarttır. Bu işaret üreticinin olduğu kadar tüketici haklarını da koruma altına alan bir belgedir. CE belgesi verilirken üretimin ve ürünün güvenli bir ortamda üretilip üretilmediğine bakılır. İnsan sağlığına zarar vermeyecek içeriğe sahip olması ve işletmenin üretimde çevre koşullarına zarar vermemesi de aranan şartlardan bazılarıdır. Bundan sonraki aşama ise tüketici haklarının korunmasıdır.

CE belgeleri Kapsamında; endüstriyel mutfak ürünleri, Tıbbi cihazlar ve tanı cihazları, enerji ve telekomünikasyon cihazları, taşınabilir basınçlı cihazlar, gemi teçhizatları, gezi tekneleri, yapı malzemeleri yönetmeliği ve oyuncak direktifi belgelendirme ve denetimler bu ve benzeri sektörlerde izne tabi tutulur.

CE işareti olmayan ürünlerin Avrupa’ya ihracatına izin verilmez. Türkiye’de ise iç pazarlara sunumu mümkün değildir. Bu ürünü ithalat ve ihracat etmek isteyen kişi veya kurum üretici firma ise malların dünya pazarlarında serbest dolaşması için bu izni kendisi almalıdır. Ancak ithalatçı firma bu belgeler hazır değilse kendisi alabilir. Çünkü bu ürünün Avrupa standartlarına uygun olduğunu CE belgesi ile ispat edilmesi yasal bir zorunluluktur.

Türkiye’de CE belgesi artık üretimin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Çünkü bu belge aynı zamanda ülkemizin üretimde gösterdiği profesyonelliği ve kaliteyi ortaya koyan bir belgedir. Ülkemizde bu belgenin alınmasının zorunlu olduğu 23 farklı ürün çeşidi vardır ve bu belge olmadan ithalat ihracat izni alınamaz. Ülkemizde bu konuda yaptığı faaliyetleri onaylanmış 10 tane kuruluş vardır. Bu kuruluşlar hem ülkemizde hem de Avrupa’da isimleri onaylandıktan sonra ihracatına izin verilen kuruluşlardır.

CE belgesi almak için bu şartların uygun olması gerekirken malların Türkiye’de ve Avrupa’da serbest dolaşımı hedeflenir. İthalat, ihracat ve imalat için gerekli bakanlıkların istediği dosyaların hazırlanması gerekir. Tüm bu belgelerin hazırlanması ve denetimlerin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için firmamızdan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.