Dahilde İşleme İzin Belgesi

Dahilde İşleme İzin Belgesi Nasıl Alınır

Dış ticaret müsteşarlığı tarafından düzenlenen ithalat ve ihracat alımlarında güvenli alımlar sağlayan dahilde işleme izin belgesi gümrük ve KDV içeriklidir. İzin belgesi alabilmek için geliştirilen E-imza başvurusu sonrasında istenilen işlemler yapılmaktadır. Bu imza için yetkili olan firmalar ile anlaşarak işlemlerinizi kısa sürede yaptırabilirsiniz.

Şahsen başvurabilecek ya da ithalat ve ihracat yapacak firmaların başvuruları ile dikkate alınmaktadır. Başvurular sonrasında yapılan işlemler ile ürünlerin alımı veya ithali gerçekleşmektedir. İzin belgesi süresi on iki ay olarak belirlenmiştir. Bu süre dolumunda yapılacak işlemler için tekrar izin belgesi çıkarılmalıdır. Belge süresi iş yerinin sahip olduğu kapasiteye göre belirlenmektedir.

Dahilde işleme izin belgesi yurt içinde ve yurt dışında yapılacak alışverişler için gerekli öngörülmüş bir belgedir. Hammadde alımı ve ithali için gerekli görülen ön koşulları içeren bu belge Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından işlemler uygun ise verilmektedir.

Yetkili firmalar tarafından verilebilecek olan E-imza aracılığı ile yapılacak olan bu uygulama ithalat ve ihracat için gerekli olan önemi bir unsurdur. E-imza konusunda yasal olarak yetkili olan firmamız müşterilerinin bu konudaki tüm başvuru ve takip işlemlerini sorunsuz olarak gerçekleştirmektedir.

Dahilde işleme izin belgesi alan firmalar KDV ve gümrük belgesinden muaf tutulduğu için bu firmanın ekonomik kalkınması ve kalite yönetim konusunda yeterlilik ve kalkınmasını ifade eder. Bu belgeyi alan işletmeciler 12 ay boyunca bu ödemelerden muaf tutulur.

Dış ticaret bakanlığı yönetmeliğinde bu konuda istenen şartlar madde madde belirtilmiştir. Hazırlanan belgelerin ön görülen başvuru ile dış ticaret bakanlığına sunulması gerekmektedir. Bu işlem yapılmadığı sürece işletmeler bu haklardan yararlanamazlar. Dahilde işleme izin belgesi almak için detaylı bilgiye sahip değilseniz bu konuda bizimle iletişime geçebilirsiniz. Firmamız uzun yıllara dayanan tecrübesi ve sektördeki saygınlığı ile tüm işlemlerinizi en hızlı şekilde gerçekleştirip işletmeniz için gerekli olan izin belgelerini size teslim edecektir. Başvuru, dilekçe ve onay aşamasındaki takip işlemleri de firmamız tarafından düzenli olarak takip edilip müşteriye en iyi hizmet olanağı sunulmaktadır.