Yatırım Teşvik Belgesi

Marka Tescili Nasıl Yapılır

Her firmanın kendi bünyesinde yaratması gereken bir markası olmalıdır. kendi ürünlerini diğer firmaların ürünlerinden ayırt etmek için kullanacakları bu markaları tescil ettirmek ürünün kalitesine göre değerlenmesi anlamını taşımaktadır. Üretim yapabilmek ve devlet tarafından onaylanarak yurt dışına satış yapabilmek için gerekli olan marka hizmet alabilmek ve verebilmek için önemlidir.

Telaffuz ve yazım benzerliği olan markalar için tescil alınamamaktadır. Bu durumda ön araştırma yapılarak bu kullanımın doğruluğu ispatlanmalıdır. Marka ürünün niteliğine göre isimlendirilerek piyasaya sunulmasıdır. Bu yüzden aynı marka altında olabilecek başka firmalar da bulunabilir.

Türk Patent Endüstrisi tarafından onaylanan bu işlemler beş ya da altı ay içinde incelenerek belirlenir. Bu süre içinde onay alan firmalar bu marka doğrultusunda üretimlerini yapabilirler. Dünyanın her yerinde aynı niteliği taşıyacak olan bu ürünler kendi kimlikleri olacak bu isimler ile istedikleri yerde hizmet verebilme hakkına sahip olacaklardır.

Hiçbir sorun ile karşılaşmayan ürünlerin adı Resmi Bültende yayınlanarak piyasaya sunulur. İlan süresi üç aydır. Bu süre sonunda istenilen evrakların tamamlanması ile firmalar üretim yapmanıza izin vermektedir.

Firmalar için istenilen belgeler firma ünvanı, firma adresi, kullanılacak ürünler ve bu ürünlerde oluşan örnekler ile tamamlanmalıdır. Firma yetkili olan kişilerin hazırlayacağı belgeler ile başvuru yapabilirler. Adres ve isim bilgilerinin açık ve anlaşılır olması, ürünler hakkında yeterli detaylı bilginin verilmesi alınacak belge için gerekli öngörülen koşullardır.

Yeni işletmeye açılan firmaların bu uygulamaları açık bir şekilde yapmaları ile ürettikleri ürünleri piyasaya sürmeleri hızlı ve kolay olacaktır. Yeni isimler ile TSE garantili olacak işler sunmaları tüketicinin dikkatini çekecek unsurları taşımaktadır. Küçük işletmeler için kendilerini yenilemek ve büyütmek amaçlı olacak bu işlemler kısa bir süre içinde tamamlanarak uygulamaya geçerli hale gelebilecektir.

Firmaların sundukları isimler başka firmalar ile aynı niteliği taşımamalıdır. Firmanın yaptığı işle uygunluğu tanınmak için gereklidir. İthalat ve ihracatta tanınmak ve daha çok iş takibi yapabilmek için ürünlerinde bandrol kontrolü ve TSE standartlarına uygun ölçüler taşımalılardır. Güvenilir hizmet verebilmek için devletin ön gördüğü koşulları yerine getirmelidir.