Gümrükleme

İthalat ve ihracatta gümrükleme işlemleri için gerekli evrakların 24 saat içinde tamamlanması gerekir.  Yapılan işlem için uygulanan prosedür çerçevesinde faturaların aynı zamanda alıcıya teslim edilmesi sağlanmalıdır. Her aşamayı belgeleyecek çekin, dekontun müşteri tarafından bilinerek alınması önemlidir. En kısa sürede tamamlanması gereken işlemler için gerekli olan para internet aracılığı ile hızlı para transferleri şeklinde yapılmaktadır.

EDI bağlantısı ile yapacağınız işlemlerde hızlı erişim sağlanmaktadır. Telsiz ve GSM bağlantıları ile sağlanan iletişim sayesinde gümrükleme işlemleri güvenle yapılmaktadır. İnteraktif hizmet verilen işlemler için kullanıcı adı ve şifreler kullanılmaktadır. Yakından ve her an takip edebileceğiniz sistem içinde yapılan işlemlerinizin hangi aşamada olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

A karneli gümrük müşavirleri denetiminde yapılması gereken izlenimlerde evrakları gerektiği şekilde incelenerek onaylanmalıdır. Müşterinin her safhada bilmesi gereken ayrıntıları uzman kişiler denetleyerek sunmak zorundadır.

Gümrükleme işlemleri yurt dışından gelecek olan ürünlerin müşteriye temini için ithal edilerek ulaştırılmasıdır. Fatura karşılığında onayları alınacak olan ürünlerin müşteriye temini en fazla iki gün içinde yapılmalıdır. İthalat ve ihracatta önemli bir yere sahip olan bu uygulama üreticiye ve tüketiciye yardımcı olacak kesin aşamaları içermektedir. Yurt dışından gelen ürünler onay almadıkları takdirde sınır kapılarından içeri alınmamaktadır.

Gümrük tarifesi ürünün niteliğine ve ağırlığına varsa sayısına göre belirlenmektedir. Her ürünün kendi barkodu ile yapılan işlemlerde kutular üzerinde bulunan numaralandırmalar ile sayım yapılmaktadır. Gerekli izin belgesi ile yapılacak olan takiplerde ürünün içeriği ile ilgili bilgiler alınarak ülke sınırlarından geçip geçemeyeceği belirlenmektedir.

Her ülkenin kendi koymuş olduğu prosedürler doğrultusunda yapılan işlemlerde gerekli görülen durumlarda gümrük işlemleri durdurulabilir. Bu aşamada ürün tekrar incelemeye girerek yasal çerçevelere uygunluğu araştırılmaktadır. Ön görülen merciler ile yapılan incelemeler karşılığında müşteriye teslim edilen ürünler belirli olacak belgeler karşılığında sunulmalıdır. İnternet üzerinden bu işlemeleri sürekli takip edebilirsiniz. Ödemeni gereken vergiler konusunda da bilgi alabileceğiniz interaktif sistem özel hizmet olarak alınmaktadır.