Taşımacılık

Taşımacılıkta Önemli Unsurlar Nelerdir

Taşımacılıkta denizyolu, karayolu ve havayolu ile yapıla işlemlerde alıcıya gümrükleme ve kapıya kadar teslimat yapılmaktadır. Denizyolu taşımacılığında FCL, LCL taşımacılık ve özel anlaşmalar çerçevesinde yapılan taşımacılık kullanılmaktadır. En kısa sürede ürünlerinizi elde edebilmek için kullanabileceğiniz bu taşımacılığı evraklarınızın tam olması ile sorun yaşamadan sağlayabilirsiniz.

Birbiri ile bağlantılı olacak uzak yerlere yapılan deniz taşımacılığı için gemi artı uçak kombineleri ile teslimatınız hızlandırılmaktadır. Gemi ile yapılan taşımacılıkta uygun görülen limanlarda yapılan sevkiyatlar uluslararası belirlenen izinler ile yapılmaktadır.

Karayolu taşımacılığında grup halinde olabilecek taşıma araçları kullanılmaktadır. Hızlı transit ağı ile ekspres araç hizmeti sunulmaktadır. İSO kalite belgesi ile dikkate alınarak yapılan ithalat ve ihracatlarda güvenilir ürünlerin teslimatı yapılması sağlanır.

Havayolu taşımacılığı ihracatta hız ve kazanım yönünden en avantajlı olan sistemdir. Tehlikeli madde, değerli olan ürünlerin teslimatı ve çabuk bozulabilir maddelerin taşınması için ne uygun tercih olacaktır. Bilgisayar ortamında yapılan yüklemeler ürünlerin korunabilecek alanlar içinde temini ile güvenle yapılmaktadır. Her ürün farklı ortamlarda taşınmak ister. Bu yüzden koruyucu olacak ortamların temini ve hızla yerine ulaştırılması önem arz etmektedir. Gıda maddeleri taşımacılığında gerekli olan havalandırma, dondurucu, gıdaların uygunluğuna göre ortam sıcaklığı net olarak belirlenmelidir.

Komple ve küçük uçaklar kiralayarak ya da ekspres uçaklar ile ürünlerinizin aciliyetine göre uygulamalar yapılmaktadır. Gümrük işlemleri sırasında her ürün kendi barkodu ile incelenerek girişi sağlanır. İSO kalite belgesi olmayan ürünler taşımacılıkta alınarak teslim edilemez.

Dış ticarette yapılan bütün taşımacılık işlemleri için gerekli olan uluslararası standartlara uyum sağlamak müşterinin talep edebileceği hakları konusunda önemlidir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı izni ile yapılacak olan teslimatlar İSO kalite belgesi onayı işlem yapılarak teslim edilmektedir.

Üzerinde CE işareti bulunana ürünler Avrupa’da serbestçe dolaşabilme hakkına sahiptir. CE işareti yurt dışına çıka ürünlerin serbestçe dolaşması için gereklidir. Bu ürünlerin Avrupa standartlarında sağlıklı ve güvenli olan ürünler olduğunu gösteren bu işaret teknik pasaport niteliği taşımaktadır. Her ürünün gümrükte alabileceği bu işaret malların serbest dolaşımını sağlar.