EPDK İzinleri

EPDK İzin Belgeleri Hangi İş Sektörleri İçin Gereklidir?

Petrol piyasalarında ithalat, ihracat veya bayilik olarak hizmet vermek istiyorsanız EPDK izin belgesi almanız gerekmektedir. EPDK, enerji piyasası düzenleme kurumunun kısaltmasıdır. EPDK lisans işlemleri daha önceden hazırlanan yasalara uygun olarak yapılmaktadır. Akaryakıt haricinde yapılacak petrol ürünlerinin yurtiçi ve yurtdışından temin edilmesi için kişi veya kurumlara EPDK tarafından bu işi yapmak için uygunluk yazısı verilir. Petrol ürünlerinin bayiliklere veya ithalatçı firmaya temin edilmesi sanayiciler tarafından yapılırken yurtdışından yapılacak ithalatlar, doğrudan, ithalatçılar veya sanayiciler tarafından yapılır.

AEEE Uygunluk Bildirimi İşlemi, bakanlık bu kapsamda üretilen ürünlerdeki zararlı maddelerin kullanılmamasının takibini yapmak için bu belgeyi firmalar için zorunlu kılmıştır. Elektrikli ve elektronik eşyaların üretimi ve ithalatı için bu belgenin alınması şarttır.

Pil-Akü İthali Tareks İşlemleri, pil ve akümülatör içerikli cihazların denetiminin yapılmasını sağlamak için istenen belgedir. Bu denetimler Tareks tarafından risk analizlerine uygun olarak yapılır.

Katı Yakıt İthalatçı Kayıt Belgesi ve Kontrol Belgesi, petrol piyasalarında öneli bir yere sahip olan taş kömürü, linyit gibi katı yakıtların ithal edilmesi veya bayilik hizmetlerinin verilebilmesi için istenen belgedir. Yurtdışından ithal edilen katı yakıtların gümrük kapısından Türkiye’ye girmesi için başvurunun önceden yapılıp belgelerin hazır edilmesi şarttır. Belgelerin hazır olmaması halinde ithalat gerçekleşmez ve mallar gümrükten geçirilmez. Tabi bu işlemlerin başvuru süreleri, geçerliliği, bayiliklerin ve sanayicilerin uyması gereken zorunluluklar yasalarda açık açık belirtilmiştir.

Elektrik, doğalgaz, LPG ve petrol piyasalarında yapmak istediğiniz ithalat, ihracat ve bayilik işlemleri için hangi belgelerin hazır edilmesi gerektiğini ve bu işlemlerin yapılması için tüm müşterilerimize güvenilir danışmanlık hizmetleri sunuyoruz.

İşe yeni başlayan veya bu işi sürekli olarak yapan tüm sanayici, tüzel kişiler ve bayilikler belgelerin hazırlanması konusunda danışmanlık desteği alabilirler. Yapacağınız ithalata göre hangi belgeleri almanız gerektiği, bu belgeler alınırken karşılamanız gereken maddi bedel ve bu sürecin işleyişi konusunda sizlere en kaliteli hizmeti kısa sürede sunan danışmanlık firmamızı arayabilirsiniz. Sorunsuz bir ithalat ve rekabet ortamında geniş pazarlara daha kısa sürede ulaşıp kar elde etmek için bu konuda uzun yıllardır profesyonel hizmet veren Öz danışmanlık firmamızla çalışabilirsiniz.