Garanti Belgesi Nasıl Alınır?

Garanti Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

Garanti belgesi bir malın, markanın veya firmanın pazarladığı ürünün kalitesini gösteren belgedir. Tüketici aldığı malı garanti süresi içinde, arıza veya herhangi bir sorun halinde değiştirme, tamirat veya iade hakkına sahiptir. Üretici firmalar imal veya ithal ettiği ürünün garanti belgesini sanayi bakanlığından onaylatmak zorundadır. Sanayi ve ticaret bakanlığında onaylanmayan belgeler ise geçersizdir. Ülkemizde tüketici haklarının korunması ve üretimin uluslararası kalite standartlarında gerçekleşmesi için uygulanan bu yasa her türlü marka, ürün, firma veya farklı sektörlerdeki hizmetleri kapsama alanı içine almaktadır.

Yönetmeliklerde garanti süresi en az 2 yıl olarak belirlenmiş ancak ürünün türüne göre bu süre daha uzun olabilir. Garanti belgesi süresi içinde yapılan değişiklik veya tamiratlarda tüketici hiçbir ücret ödemez. Garanti süresi tüketicinin malı aldığı günden itibaren başlar.

Sanayi ve ticaret bakanlığına garanti belgesi için başvuran ithalatçı, üretici ve imalatçı firmalar yasada ön görülen bazı belgelerle başvuru yapabilirler. Yasada ve yönetmelikte belirtildiği şekilde bakanlığın bastırdığı 3 adet belge örneği ve yetkililerin noter onaylı olarak imzaladıkları belgeler bu başvuru esnasında istenen belgelerdir. Firmanın satış sonrası gösterdiği yeterlilik belgesinin örneği ve malın kullanım kılavuzu da bu dosyada hazır edilmesi gereken belgelerdir.

Firmalar bu süreçte danışmanlık hizmetleri alarak sorunsuz ve hızlı bir şekilde bu yasal yükümlülüklerini yerine getirebilirler. İmalat yapan tüm firmaların yasal yükümlülükleri tek bir belge ile sınırlı değildir. TSE, CE, Marka-Patent, FSC belgelendirme ve diğer belgelerde firmalardan istenen yasal sorumluluktur. Öz danışmanlık firması Türkiye’de yasal zeminlerde verdiği hizmetlerle üretici firmalara bu konuda danışmanlık hizmetleri vermektedir. Belgenin alınması için gerekli olan dosyanın hazırlanmasından sanayi ve ticaret bakanlığına sunulup garanti belgesinin alınıp firmaya teslim edilmesi sürecine kadar sizi zahmete sokmayacak bir hizmet veriyoruz. İthalat ve ihracat için üretim yapan tüm marka ve firmaların İSO kalite belgesi kapsamında ele alınan tüm yasal işlemleri firmamızın uzmanlık alanıdır. İSO belgelendirme kapsamında ihtiyacınız olan tüm belgelerin hazırlanması firmamız tarafından profesyonel bir hizmet anlayışı ile yapılmaktadır.