İthalat ve İhracat İzinleri

İthalat ve İhracat İzin Belgeleri

Üretimi yeni yapılan veya daha önceden kullanılmış eşya ve malların ithalat ve ihracatlarında firmaların uyması gereken bazı yasal zorunluluklar vardır. İş son derece hızlı bir rekabet vardır. Bu rekabet ortamında iç pazarda veya dış pazarda yapılan ithalat ve ihracatta firmalara kota verilir. Pazarlanan tüm mallar yasal zeminde kayıt altına alınır. Kota/Gözetim belgesi özellikle sanayi ve endüstri sektöründe ithalat ve ihracat malları için alınması gereken bir belgedir. Firmaların bu kotayı yasal izin olmadan aşmaları durumunda cezai yaptırımlar uygulanır. İthalat rejimi kararının 7. Maddesi uyarınca bu konu ile ilgili kurumlarda malların ithalatı için uygunluk yazısı veya ithalat izni alınır.

Üretimi yapılan malların ithalat ve ihracat için gümrüklere getirilmesi ve bu süreçte istenen izinlerin olmaması malların gümrükten yasal çerçevede geçmesine engel teşkil eder. Sektörde yeni ticarete başlayan firmalar bu konuda bilgi sahibi olmadığından dolayı bu durumla sık karşılaşırlar. Bu yüzden hem yeni hem de eski firmaların ithalattan önce mallarının gözetim raporunu sorgulatmaları gerekir. Eğer belgeler eksik veya hatalı ise mutlaka bu eksikliklerin giderilmesi gerekir. Yasal izinlerin hazırlanması konusunda firmalar zorlanabilir. Getirisi yüksek olan bir yatırımın riske atılmaması için bu konuda danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Firmamız tüm kalite ve izin belgeleri konusunda tüm müşterilerinin ihtiyaç ve taleplerine göre profesyonel destek sağlamaktadır.

Kota dağıtım tarifeleri duruma göre değişiklik gösterir. Bazen bir kamu kuruluşunun öncelik tanınırken bazen firmanın performansına öncelik verilir. Bazen de firmaların başvurularındaki öncelik sırasına göre kota dağıtım izni verilir. Tüm bu sürecin işleyişi de yasal zeminde yapılır ve kota dağıtım şartları hazırlanan tebliğde detaylı olarak yazılıdır. İthal şahadetnamesi onayı da kritik malların ithalat ve ihracatı için alınması gereken bir belgedir. Tüm bu belgelerin hazırlanması firma veya şahıslar için zor olabilir. Ancak profesyonel bir destekle rekabet ortamında süre kaybetmeden tüm belgelerinizi hazırlatabilirsiniz. Firmamız talebinizin ardından hemen belgelerin hazırlanması için başvuru ve talep sürecini başlatıp en kısa sürede gümrükleme için gerekli olan belgeleri hazır edecektir.