ISO 22000 HACCP Nedir?

Gıda Güvenliği Belgesi(ISO 22000 HACCP)

Gıda sektöründe üretimi yapılan her türlü ürünün tüketiciye güvenilir bir şekilde sunulması için üretici ve satıcı firmalardan istenen bazı yükümlülükler vardır. Gıda güvenliğinde sistemin düzenli işlemesi için üretimden kullanılan malzemeye, depolamadan ambalajlamaya kadar tüm detaylar bu yönetmelikte detaylı olarak belirtilmiştir ve firmaların bu yasalara uygun davranması zorunludur. Gıda güvenliği için işletmenin büyük veya küçük ölçekli olması fark etmez. Gıda kavramının yer aldığı her türlü imalat ve satış bu kapsamda ele alınır. Gıda güvenliği ISO 22000 HACCP belgesi ile sağlanır ve bu belgenin alınması için gerekli bakanlıklara istenen belge ve evraklarla müracaat edilmesi şarttır.

Bu yasa ile gıda sektöründe yapılan üretimlerde verimlilik artar. Yasa ve mevzuatlara uygun verilen her hizmet malların piyasalarda serbest dolaşımı için kolaylık sağlar. Bu yasalara uygun veren her işletme hem yurt içinde hem de uluslararası piyasalarda rekabette daha güçlü olur ve kazancı artar. Gıda sektörü hayati önem taşıyan bir sektördür ve burada insan hayatı söz konusudur. Gıda zehirlenmeleri veya zaman içinde vücutta ciddi sağlık sorunlarına yol açacak madde içeren gıda üretiminin yapılmasının önüne geçilmesi ilk önce devlet sorumluluğu altına alınmalıdır ve bu yasanın önceliği insan hayatıdır. Tüm bu yasalar aynı zamanda üretici, çalışan ve toplumun bu konuda bilinçlenmesi sağlar.

Biraz daha detaylı bir şekilde ifade edecek olursak; gıda güvenliği hammadde üretimi ve temini ile başlar. Bundan sonraki aşama ürünlerin birleştirilmesi ve bu üretimin yasalarca uygun görülen şekilde yapılmasıdır. Gıdalar işleme sokulur ve kullanılan makinelerin hem yasal anlamda hijyen ve üretim koşullarına uygun olması gerekir. Seri üretim ve seri bir ambalajla ürün piyasalara çıkmaya hazır hale getirilirken aynı zamanda bu işlem TSE yani Türk standartlarına uygun yapılmış olur ve TSE belgesi almaya hak kazanır. Ambalaj seçimi gıdanın tipine ve türüne göre yapılmalıdır. Üzerinde tüketici için üretim ve son kullanma tarihi ve içeriğinde bulunan maddeler yazılı olmalıdır. Bu kurallara uygun üretim yapan firmalar ISO 22000 HACCP belgesini kolaylıkla alırlar.