ISO 10002 Nedir?

İSO 10002 Standartlarının Firmalara Yararı Nedir?

Bu son birkaç yıldır İSO kalite yönetim kapsamına giren ve hızlı bir şekilde kendisine güvenen ve bu konuda müşterilerinin güvenini sağlamak isteyen firmaların oluşturduğu bir sistem olup bu sisteme dahil olarak bazı olumsuz eleştirileri de göze almanız gerekecektir. Üretim çeşidiniz ne olursa olsun satışa sunduğunuz tüm ürün ve hizmetler için İSO 10002 standartlarına uygun çalışacağınızı belirten belgeleri onaylamanız gerekir.

Kullanıcı veya tüketici bu hizmetten memnun kalmazsa örneğin internet üzerinde kendisine verilen yasal hak gereği şikâyette bulunabilir. Bu şikâyet firma tarafından kabul edilen bir şikâyet sayfasında yazılı olarak da yapılabilir.  Başlangıçta kurum için prestij kaybı veya müşteri kaybı gibi gözükse de aslında durum tam tersi şekilde firmaya dönecektir. Firma bu noktada hizmetine güvendiğini aynı zamanda değişim, yenilik ve beklentilere açık olduğunu bu standartla birlikte kabul etmiş olacaktır. Böylece ilk etapta kalitesini ve farkını ortaya koymuş olur.

Firmaya gelen her türlü müşteri şikâyeti firmanın bu konuda tedbir alıp iyileştirilmesine yol açacağı için, zaman içinde tüm müşterilerin vazgeçemediği bir firma olacaktır. Amacı kalitesi ile fark edilmek olan firmalar müşterilerinin gözünde farklı bir imaj için İSO 10002 standartlarında hizmet vermektedir ve bu standartlara dahil olmak isteyenlerin sayısı her geçen gün hızla artmaktadır. Ülkemizde özellikle güçlü markalar başarılarının bir kısmını müşteriye güven verdiği için devam ettirip marka olmuştur.

Aslında bu standartta hizmet Avrupa ülkelerinde uzun yıllardır uygulanmaktadır. Ülkemizde de kabul gören bu sistemin üreticiden tüketiciye herkes için yararı vardır. Tüketici beklentilerini, taleplerini ve ihtiyaçlarını bu konuda belirme hakkına sahip olurken üretici bu beklentileri bilerek bu doğrultuda hizmet vermektedir. Tabi ki bu sistem bir döngü şeklinde geliştiği için değişim, yenilik ve müşteri talepleri geniş müşteri portföyü ile eş değere ulaşacaktır. Firmamız bu konuda tüm müşterilerine uygun fiyatlı danışmanlık hizmeti sunmakta ve müşterilerini merak ettiği tüm noktalarda bilinçlendirmektedir. İşletmeler için tüm İSO kalite belgesi hazırlama ve başvuru hizmetleri firmamız tarafından verilmektedir.