ISO 13485 Nedir?

Tıbbi Cihaz Üreticileri İçin Gerekli Kalite Belgeleri Nelerdir?

Firmalar kaliteli üretim yaptığını gerek uluslararası piyasada gerekse yurtiçinde ispatlama ve bunu belgelerle gösterme ihtiyacı duyarlar. Ancak üretimde bu konuda istenen yasal şartlara uymak zorunluluğunu da göz ardı etmemeleri gerekir. Zaten kalite varsa bunun getirisi de mutlaka olacaktır. Kalite ve yönetim belgesi olarak tıbbi cihaz üretimi yapan firmaların bu konuda uygunluk belgesi alabilmeleri için İSO 13485 kalite belgesi almaları gerekir. Bu belge sayesinde gerek hastane veya diğer sağlık sektörlerine ürettikleri cihazları kolayca satabilirler. Sağlık sektörünü kapsayan ve tıbbi cihaz üretiminde insan hayatında tedavi olanağı sağlayacak yeni cihazların üretimini yapan firmalar bu belge ile karını ve prestijini artıracaklardır.

Kalite Belgesinin Üretici İçin Faydaları; yasalara uygun üretim yapıldığını gösteren belge ile yasal sorumluluklar ortadan kalkar. Uluslararası ticareti kapsadığı için CE işareti kullanmak zorunludur. Bu durum firmanın geniş müşteri kitlesine ulaşmasını sağlar ve kazancı artar. Rakipleri karşısında daha avantajlı olur. Kalite ve yönetim yasalarına göre üretim sorunsuz olacağı için ürün şikâyetleri azalır veya şikâyet alınmayacak bir hizmet sunulur. Firma ortakları veya sahipleri yönetim için herhangi bir sıkıntı yaşamaz ve yönetim sistematik bir şekilde gerçekleşir. Tıbbi cihaz üreticileri için ithalat ve ihracat üretimden sonra en önemli hizmettir. Bu belge ile yurtiçi ve yurtdışında sorunsuz ithalat ve ihracat gerçekleşir.

Tıbbi cihazların üretiminde bu belgenin alınmaması firmanın uluslararası pazarlarda ürünlerini satışa çıkarmasına engel olacak son derece ciddi bir konudur. Üretilen malın ithal ve ihracatı için gerekli olan belgelerin hazırlanması, başvuru, onay ve bu süreçte izlenmesi gereken yasal yollar firmamızın uzmanlık alanı olup tüm müşterilerimiz bu konuda danışmanlık hizmeti alabilir. Unutmayın ki üretimde kalite belgeleri firmanızın prestijini ve karını yükseltecek bir unsurdur. Eksik olan hiçbir dosya ve yasal olarak dikkate alınmayan maddeler bu belgeyi almanıza engel olacaktır. İşinizi riske atmayın ve güçlü rekabet ortamında siz de kaliteli bir yönetimle yerinizi alın. Online olarak haftanın 7 günü 24 saat Türkiye’nin her yerine hizmet olanağı sunuyoruz.