ISO 14001:2004

İSO 14001 Çevre Yönetim Belgesi Neden Gerekli?

Üretim yapmak ve bundan kazanç sağlamak bir ülkenin kalkınması ve insanların kazanç sağlayıp hedeflerine ulaşmaları çok önemli ve yaşam için gereklidir. Ancak yaşam için gerekli bir diğer unsur ise çevreyi korumaktır. Üretim yaparken çevreye zarar vermemek veya üretilen malların kullanım safhalarında çevreye zarar vermemesine önem vermek gerekir. Bu kurallara bağlı olarak çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından gerekli önlemler alınmış ve yasalar oluşturulmuştur. Yaşanılabilir bir dünya için tüm işletmecilerin bu yasaya uygun imalat ve ithalat yapmaları gerekmektedir.

Yasa hammaddeden başlayarak üretimin diğer aşamalarını da kapsamaktadır. Bu aşamalarda çevreyi korumak için gerekli denetimler ve muayeneler düzenli olarak yapılır ve üretimin bu yönetmeliğe uygun yapıldığını gösteren evraklar işletmecilerden istenir. İşletmeler bu belgeleri hazırlarken aynı zamanda iş yerinde bu ortamı hazırlamakla da yükümlüdür. Bu konuda iş yerlerinin uyması gereken kurallar ve İSO 14001 belgesi almak için yapacağı başvuru işlemleri için profesyonel danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

İSO 14001 belgesi ve çevre açısından faydaları; çevre kirliliğinin önüne geçilmesi için tedbirin kaynaktan alınması gerekir. Bu kaynak ise ürünün daha hammadde halindeyken bu yönetmeliğe uygun olarak tedarik edilip işlenmesidir. Bu sayede atık maliyeti azalır ve işletme kısa sürede iş yerinde verimli bir çalışma ortamı yaratır. Bu yönetmeliğin firmaya diğer bir getirisi de, uluslararası standartlara uygun hizmet verdiği için kaliteye bağlı olarak Pazar alanını hızlı bir şekilde genişletir. Su, hammadde ve enerji gibi kaynaklar kontrol altına alınır ve efektif bir kullanım alanı oluşturulur. Uluslararası mevzuata uygun yapılan üretim yine uluslararası pazarlarda işletme veya firma için rekabet ortamında güç anlamına gelir.

Çevre duyarlılığı her üretim sektörünün önem vermesi gereken bir unsurdur. Bu yüzden bu uygulama küçük büyük tüm imalat yapan işletmeleri kapsar. Üretimin tipi ve ürün çeşidine göre istenen belgelerde değişebilir. Yeni bir işletme açıyorsanız veya var olan işletmenizi taşımak, genişletmek veya ürün değişikliği yapmak istiyorsanız çevre yönetim belgesini mutlaka almalısınız. Bunun için talep edeceğiniz tüm hizmetleri firmamız size sağlayabilir.