ISO 9001

İSO 9001 Kalite Ve Yönetim Belgesi Nasıl Alınır?

Gelişmiş ülkelerde kaliteli hizmetin yanı sıra müşteri memnuniyetini artıran ve ülkenin uluslararası standartlarda üretim yaptığını gösteren İSO 9001 belgesi ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlanan ve her 5 yılda bir değiştirilen bir yönetim belgesidir. Kalite ve yönetim belgesi olarak ifade edilen bu belge üreticiden tüketiciye, ülkenin gelişmesinden ekonomik kalkınmaya kadar geniş bir alanda fayda sağlayan bir belgedir.

Bu belge neden gerekli; kuruluşta kalite yönetiminin getirdiği artıların fark edilmesini sağlamak ve buna bağlı olarak iş yerlerinde çalışma ortamların iyileştirilip verimi artırmak İSO 9001 belgesi almak için en önemli nedendir. Kalitenin olduğu her yerde hitap edilen müşteri kitlesi de her zaman farklı olacak ve ürün dünya pazarlarına daha hızlı taşınacaktır. Böylece firma daha hızlı bir büyüme sürecine girip kâr oranını yükseltecektir. Aslında kalite belgelerinde amaç firmalara ekstra masraf veya zorluk çıkarmak değil tam aksine kaliteye bağlı bir üretim ile maliyeti azaltmak ve boşa gidecek bir çalışmanın önüne geçmektir. Böyle bir ortamda çalışanlar da oldukça karlı çıkacaktır. Çünkü çalışma ortamında işçiler veya personel için her türlü tehlike unsuru ortadan kalkmış olur, tazminat haklarını alabilir ve sigortalı olarak haklarının korunduğu bir çalışma ortamında daha güvende olacaklar.

Tabi bu belgelerin tüketiciye bakan yönü de son derece önemli. Tüketici artık kullandığı veya satın aldığı ürün için kendisini güvende hissedecek. Bu yalnızca gıda sektörü için değil her türlü sektör için gereklidir. Kullandığı arabadan aldığı televizyona kadar artık tüketicinin hakları koruma altına alınıyor ve tüketici memnun kalmadığı ürünler için şikâyet hakkına sahip. Kullanıcının memnun kalmadığı bir hizmet şikâyet alacağı için bu aynı zamanda firma için ciddi bir prestij kaybı yaratacaktır. Aynı zamanda İSO 9001 belgesi uluslararası standartlara uygun üretim ve ithalat yapıldığını gösteren bir belgedir.

Her anlamda tüm muhataplarını kapsama alan belgenin usulüne uygun bir şekilde alınması yasal bir sorumluluktur. Kalite ve yönetim belgesi almak zorunluluğu olan tüm büyük ve küçük işletmeler bu konuda firmamızdan uygun fiyatlarla profesyonel danışmanlık hizmeti alabilirler.