ISO/IEC 20000 Nedir?

Değişken Miktarlarda Satılan Ürünler Hangileridir

Ağırlık, uzunluk ve hacmi olan ürünler genellikle değişken miktarları ürünler olarak sınıflandırılmaktadır. Bunlar gıda ihtiyaçlarında daha çok uygulanırken daha farklı sektörler için de geçerlidir. Dağıtım ve satış noktaları olarak farklı olan bu ürünler satış yerinde satış tutarı kadar hizmet almaktadır. Dünyada net olarak belirlenen bir standardı yoktur. EAN numaralandırma hizmeti ürünlerin kendi sınırında kalacak ölçüler belirlemektedir.

Değişken miktarlı satılan ürünler perakende satışa sunulan ürünlerdir. Türkiye TOBB-MMNM standartları ölçüsünde standartları kullanmaktadır. TOBB-MMNM ağırlıklı ürün numarası standartları içinde bulunan ürünler satış bedeli değişen ticari ürünler için kullanılmaktadır. Alıcı tarafından belirlenen ölçülerde paketler halinde satışa sunulan ürünler koliler üzerindeki barkod numaraları ile satılmaktadır.

EAN-13 barkod alfabesi ile tanımlanan ürünlerin ağırlığı göz önünde bulundurularak işlem yapılmaktadır. Dağıtımı ve satışı yapılan her ürün için farklı barkod numarası tanımlanmalıdır. Ürünlerin birbirinden farklı olacak miktarları bu barkodlar ile tanımlanması kolay hale gelmektedir. Hacmi ve ağırlığı belirli olan ürünlerden farklı olarak barkod oluşturulan değişken ürünler uluslararası standartları taşımamaktadır.

Kasa, çuval, koli, kutu olarak satılan ve depolanması için belirli zaman dilimi bulunan değişken ürünler kullanım zamanına kadar aynı barkodla satılmaktadır. Şarküteri ürünleri, et ürünleri değişken olan ürünler sınıfına girmektedir. Satış bedelleri kapsadıkları ağırlığa göre belirlenen bu ürünler kolilerinin üzerinde ağırlığı belirli olacak şekilde tanımlanmaktadır.

Her ürün için kullanım süresi dolana kadar üretim tarihinden itibaren bir seri numarası verilmektedir. Bu seri numarası ile bilgisayar ortamında tanımlanması ve satışa sunulması sağlanır. Ürün için gerekli olacak bilgilere ulaşmayı sağlayan bu numaralar ürün için anahtar niteliği taşımaktadır. Bu ürünler uzun süre depolanabildiği için satış için paketler üzerindeki barkodlar kullanılmaktadır.

Her ticari ürün için kullanılması gereken numaralandırma sistemi ürünlerin bilgisayar içinde onaylanmasını sağlamaktadır. Ürünlerin niteliğine göre uygulanan bu numaralar EAN-13 veya EAN-14 numarası alınarak kullanıma sunulmaktadır. Bu numaralara karşılık olarak belirlenen barkodlar ürünlerin niteliğiniz belirlenmektedir. Farklı gruplara ayrılan ürünler için farklı numaralar kullanılmaktadır. Satış noktalarında okunabilecek bu numaralar değişken ürünler için alıcının görebileceği bölümlere yerleştirilmelidir.