Marka & Patent

Marka Patent Tescil İşlemleri

Marka bir firmanın veya ürünün çizgisini ve kalitesini yansıtır. Marka değeri firmanın reklamını en kolay şekilde ve doğrudan yapmasını sağlar. Ancak firmalar başka bir firmanın tescilini aldığı ismi veya logoyu kullanmazlar. Her firmanın kendi çizgisini yansıtan logosu ve ismi için tescil onayı alması gerekir. Firmalar öncelikle oluşturduğu marka ismi için marka tescil sorgulama ile gerekli araştırmayı yapmalıdır. Bu araştırma sonucunda isim veya logo başkasına ait ise kesinlikle kullanılmaz. Kullananlar ise bu konuda ciddi tazminat ve para cezası alırlar ve bu da firma için oldukça ciddi zarar yaratır.

Firmalar marka tescil onayını almak için kendisinden istenen belgeleri hazırlayıp yönetmeliğe uygun şekilde Türk patent enstitüsüne sunmalıdır. Onay alındıktan sonra marka isminin size ait olduğunu resmi gazeteye vereceğiniz ilanla ispatlamanız gerekir. Eğer markanız başka bir kullanıcıya aitse izin almanız mümkün değildir. Ancak belgelerinizin eksik olması halinde yeniden düzenleme yapıp eksiklikleri tamamlamanız için yeni bir başvuru da bulunabilirsiniz.

Eğer farklı nedenlerden dolayı tescil izni alamıyorsanız itiraz hakkınız doğar ve gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra itiraz ile yeniden incelemeye alınabilirsiniz. Bu süreç bir firma için oldukça karışık ve risklidir. Kesinlikle profesyonel olarak yapılması gereken bir işlemdir ve bu konuda tüm müşterilerimize sorunsuz hizmet sunma garantisi veriyoruz. Marka patent işlem ve başvuru talebiniz anında değerlendirilmeye alınıp başvuru süreci başlatılır.