Marka Tescil İşlemleri

Marka Tescil İşlemi İçin İstenen Belgeler

Marka bir firmanın ismini veya ürettiği ürünün değerini ve prestijini yansıtır. Marka aynı alanda üretilen tüm mal ve ürünleri birbirinden ayırt edilmesi sağlar. Seçtiğiniz marka isminin daha önce başka bir firma tarafından kullanılmamış olması gerekir. Bu yüzden marka isminizi ve logonuzu oluşturmadan önce marka tescil işlemleri konusunda araştırma yapmanız gerekir. Seçtiğiniz ismin küçük, büyük, yurt içi ve yurtdışı firmalar tarafından tescil ve onlara ait bir isim olması halinde bu markayı oluşturmanız imkânsız olur. Bu durumda yapılacak tek şey yeni bir marka adı ve logosu oluşturmaktır.

Peki, marka tescil işlemi nasıl yapılır? Öncelikle marka tescil sorgulama ile bu ismin daha önce kullanılmadığını öğrenmeniz gerekir. Tescil edilen tüm markalar resmi gazete yaklaşık 3 aylık süre içinde ilan edilir ve artık bundan sonra isim o firmaya ait olur. Sorgulama işleminden sonra marka adınız daha önce tescil edilmemiş bir isimse o halde bu ismi kendi firmanız için tescil işlemlerine başlayabilirsiniz.  Türk patent enstitüsüne yapılacak başvuruyla marka adınızı oluşturabilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra müracaatınız enstitü tarafından 5-6 ay süre için incelemeye alınır.

Marka tescil işlemleri için istenen belgeler; firma unvanı, firma adresi, markanın konulacağı ürünler, belirtilen ebatlarda görsel olarak hazırlanmış marka adı ve logosu da bu dosyanın içinde istenen evraklardır. Bu evraklar incelenir ve onaylandıktan sonra markanızın patenti artık tam olarak size ait olur. Siz patenti aldıktan sonra sizin markanızı yasal olmayan yollardan kullanan tüm firma veya şahıslar yasal olarak ceza alır ve size tazminat hakkı doğar.

Marka tescil işlemi yaptırmadan marka adı veya logosunu kullanamazsınız. Kullanırsanız firmanız hakkında yasal işlem yapılır ve yönetmelikte yer alan cezalar uygulanır. Marka patent tescil işlemleri firmamızın uzmanlık alanı olup yeni isim almak isteyen veya marka adını tescil ettirmek isteyen tüm kişi ve kurumlar bizimle iletişime geçip bu konuda danışmanlık hizmeti alabilirler. Profesyonel bir hizmetle eksiksiz bir dosya hazırlanır ve sizin için uzun olan süreç daha hızlı ilerler.