Uluslararası Tescil

Uluslararası Marka Tescil Neden Gereklidir?

Tarihten bu güne ülkelerin birbirleri ile olan alışverişleri ülkelerin kalkınması ve adını dünya pazarlarında duyurması adına tercih edilen bir yöntemdir. Ancak ticaret hayatı son yıllarda oldukça hızlı ve çetin bir rekabete yol açmış ve bu rekabet yalnızca ülke içinde değil uluslararası alanda kendisini göstermektedir. Buna bağlı olarak bir firmanın ürettiği marka veya malı bu pazarlarda dolaştırması için bazı yasal kurallara dayandırılmıştır. Ülkemizde yapılacak bir üretim veya pazarlama için marka tescil işlemleri yalnızca bu kapsamda ele alınırken, ürün veya markanın anlaşmalı ülkelerde piyasalara sunulması için uluslararası marka tescili almaları zorunlu tutulmuştur.

Uluslararası ticarette markanızın tescil işlemini yaptırmamışsanız maddi anlamda ve prestij açısından ciddi kayıplar alırsınız. Aynı ürünü aynı markayla ithal eden başka bir ülke uluslararası tescil işlemini yaptıysa bu konuda tek hak sahibi odur ve sizden tazminat alabilir ve bu firmanız için hem maddi hem manevi kayıp anlamına gelecektir. Bu ülkelerin global dünyada haksız rekabetin önüne geçmek için aldıkları bir önlemdir ve aslında firmalar için güvenli bir satış ortamı anlamına gelir. Bu alanda AB ülkeleri arasında bir protokol imzalanmıştır ve birçok ülke bu protokole imza atmıştır. İmzası olan her ülke marka tescil işlemi yaptırma yasasını kabul ettiği için buna uymayan ülkeler için yasal cezalar söz konusudur.

Bir firmanın bu protokol dahilinde mallarını piyasalara sunması yalnızca marka adını tescil ettirmesine bağlı değildir. Çünkü garanti belgesi, TSE belgesi, CE belgesi ve yurtdışında yapılacak ithalat ve ihracatlar için istenen izin belgeleri de bu firmalardan istenmektedir. Alınan tescil izinleri 10 yıl süreyle geçerlidir ve Türkiye’de olduğu gibi uluslararası ticarette de 10 yıl sonunda yenileme işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Ülkemiz 72 AB ülkesi ile tescil konusunda anlaşmalıdır. Bu anlaşma sayesinde firmalar için güvenlikli bir satış ortamı hazırlanırken maliyetin azaltılması ve işin hızlanması da söz konusu olmuştur. Uluslararası ticarette marka değerinizi ve prestijinizi artıran bu belgeyi almak için Öz Danışmanlık firmamızdan profesyonel destek alabilirsiniz.