Sağlık Bakanlığı İşlemleri

Sağlık Bakanlığı İşlemleri

Sağlık sektöründe yapılacak her türlü üretim, ithalat ve ihracat için yasal izin alınması gerekir. Yasal izin almak için de hizmet verilecek alanla ilgili belgelerin hazırlanıp başvurunun yapılması halinde firma ve şahıslara bu izin verilir. İlaç sanayi sağlık sektöründe ithalat ve ihracatta ilk sıralarda yer alır. İlaç sanayinde üretimi yapılan her ürün için ayrı ayrı ruhsat alma zorunluluğu vardır ve ruhsat almak için sağlık bakanlığının onayı şarttır. Ruhsatlandırma uluslararası standartlara uygun olarak yapılır ve tüm değerlendirmeler bu konuda yetkili bir komisyon tarafından yapılır. Komisyona sunulan ruhsat belgelerinin hazırlanması büyük bir önem gerektirir. Tek bir eksiklik bile ruhsat almaya engeldir.

Ruhsat alımlarında hazırlanacak belgeler reçeteli ve reçetesiz ilaç ve ürünlere göre değişiklik gösterir. Sağlık sektöründeki tüm ruhsatlandırma işlemleri insan hayatı ile birebir alakalı olduğu için incelemeler her bir ürün için ayrı ayrı yapılır. Ruhsat onay işlemleri tamamlandıktan sonra ürünler piyasalara rahatlıkla sunulur. İç ve dış pazarda tıbbi malzemelerin ve ilaçların satışa sunulması bu onaydan sonra kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşir. Devamlı üretilen ve daha önce kullanılmış ilaçlar için de ruhsat yenileme başvurusu yapılır. Sağlık bakanlığı izinleri kapsamına giren belgeler diğer sektörlere göre daha detaylı ve geniş kapsamlı olarak ele alınır. İlaç hammaddeleri ithal izni, kontrole tabi ithal izin belgeleri, ruhsat devir işlemleri ve diğer işlem ve izin belgeleri için sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Varyasyon dosyalarının hazırlanması, firma kaydı, bayi kaydı, ürün kaydı, KÜB ve KT hazırlanması, etiket düzenlenmesi, ihracat sertifikası başta olmak üzere uzun bir listenin incelenip başvuruların o üründen beklenen belgelere göre hazırlanması gerekir. Bir firma için bu işlemler oldukça zor ve vakit alıcıdır. Ancak bu konuda yasal olarak verilen danışmanlık hizmetlerinden yararlanan firmalar bu tür işlemlerle uğraşmadan kolayca ruhsat almaktadır. Firmamız diğer sektörlerde olduğu gibi sağlık sektöründe de tüm müşterilerinin ihtiyaç ve taleplerini bilerek ruhsat başvurusunda bulunmaktadır. Geri dönüş olmadan eksiksiz hazırlanan bir dosya hazırlayarak kısa sürede müşterilerinin rekabet piyasalarına katılımlarını amaç edinmektedir.