TAEK İzinleri

TAEK izin Belgesi Nedir Nasıl Alınır?

Ülkemizde üretim, ithalat ve pazarlamanın her türü izne tabidir. Farklı iş sektörleri ve ithalat ihracat için istenen yasal izinler ve belgeler değişkenlik gösterir. Radyoaktif kaynak içeren cihazlar ve X ışını içeren cihazlarda ithalat sektöründe malların serbest dolaşımı için izne tabi tutulur. Üretimden pazarlamaya kadar geçen süreçte firmaların sorun yaşamadan mallarını satışa veya hizmete sunması bu belgelerin alınması ile mümkündür. Radyoaktif cihazların ithalatını yapabilmek için TAEK izin belgesi almak zorunludur. Ancak üretilen malın çeşidi veya pazarlama seçeneklerine göre ithal izni veya lisans izni almak yeterli olur.

Bu tür ürünlerin ithal edilmesi için hangi belgelere ihtiyacınız olduğunu ve belgelerin hazırlanması konusunda danışmanlık desteği almanız mümkün. Bu konuda yeni bir yatırımcı iseniz belgelerin eksik olması sizin bu hızlı rekabet ortamında geride kalmanıza yol açar. Tesisin kurulması, bu konuda devlet desteklerinin alınabilmesi ve ithalat için gerekli olan belgelerin hazırlanması firmamızın uzmanlık alanıdır. Siz kendi işinize odaklanırken firmamız bu konuda sizin tüm yasal sürecinizi takip eder ve ihtiyaç duyacağınız tüm belgeleri kısa sürede hazırlar.

TAEK, Türkiye Atom Enerjisi kurumunun kısaltması olup, bu alanda yapılan araştırmalar, üretim ve ithalat işlemleri için alınacak yasal izinlerin verildiği resmi bir kurumdur. TAEK izinleri nasıl alınır, kimler alabilir, izinlerin geçerlilik süresi, başvuru nasıl ve ne zaman yapılmalıdır? Başvurunun mallar gümrüğe gelmeden yapılması şarttır. Çünkü yasal izinin alınmadığı tüm ithal mallar gümrükten geri çevrilir. İznin alınmasından sonra geçerlilik süresi 3 aydır. Geçerli bir sebep olur ve bu bildirilirse TAEK izin süresini uzatabilir. Radyasyon ve X ışınlarının taşınması, ithalatı ve ihracatı için başvuruda bulunan firma veya şahıslar bu izni alabilirler.

Tıpta kullanılan X ışın ve Radyoaktif cihazlar, nükleer tıp cihazları, Kan ışınlama cihazları, Diş hekimliği, endüstriyel amaçlı olarak üretilen radyoaktif cihazlar için TAEK izin belgesi alınmaktadır. Ayrıca güvenlik ve üretim tesisleri içinde lisans başvurusu yapmak ve bu ürünlerin taşınması, ithalat ve üretimi için izin belgesi almak zorunludur.